هر چیزی که تا الان از GTA 6 می‌دانیم

هر چیزی که تا الان از GTA 6 می‌دانیم

پس از موفقیت بی نظیر GTA 5 در حوزه بازی‌های ویدیویی و تبدیل شدن به بهترین بازی اکشن این حوزه بسیاری در انتظار ساخت و معرفی نسخه بعدی آن بودند و بدون اغراق GTA 6 مورد انتظارترین عنوان سال‌های گذشته بوده و برای سال‌های آتی نیز خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم تمام اطلاعاتی را تا این لحظه از بازی GTA 6 و روند توسعه آن در دسترس است اشاره کنیم و برخی سوالات را پاسخ دهیم.

خبر ساخت بازی GTA 6 چه زمانی تایید شد؟

ساخت بازی GTA 6 تایید شد

راک‌استار گیمز (Rockstar Games) در تاریخ 15 بهمن 1400 در حساب ایکس خود (توییتر سابق) توییتی منتظر کرد و اعلام کرد: “بسیاری از شما در مورد نسخه جدیدی از سری بازی Grand Theft Auto پرس‌وجو کرده‌اید.

هدف ما در هر پروژه جدید، ارتقا و پیشرفت قابل توجه نسبت به آثار قبلی است. مفتخریم که به‌طور رسمی تایید کنیم که توسعه فعال نسخه جدید این سری در حال انجام است.”

راک استار بالاخره با این توییت خود پس از گذشت 11 سال از معرفی GTA V دومین بازی پرفروش کل تاریخ بازی‌های ویدئویی، تولید نسخه بعدی تایید کرد.

انتشار تریلر GTA 6

تمام اخبار و اطلاعیه‌های رسمی در مورد بازی GTA VI همان توییتی است که پیش‌تر به آن اشاره شد و بعد از آن هیچ اخبار رسمی توسط خود راک استار از بازی منتشر نشد و هر چه که بود توسط افرادی غیر رسمی و یا هکرها لیک (Leak) شده بود.

این روند بی خبری ادامه داشت تا اینکه در تاریخ 13 آذر 1402 راک استار اولین تریلر از بازی را در یوتیوب منتشر کرد که خود تریلر رکورد بیشترین بازدید یوتیوب را شکست.

تنها پس از 13 ساعت، تریلر GTA VI با عبور از 61 میلیون بازدید، رکورد بیشترین بازدید در 24 ساعت اول انتشار در یوتیوب (YouTube) را شکست.

این تریلر در عرض 24 ساعت به 83 میلیون بازدید رسید و رکورد قبلی که متعلق به تریلر بازی Cyberpunk 2077 با 59 میلیون بازدید بود را شکست. این رکوردشکنی نشان‌دهنده محبوبیت بالای سری بازی‌های Grand Theft Auto و اشتیاق گیمرها برای تجربه نسخه جدید این سری است.

نکته قابل توجه اینجاست که حتی خود تریلر هم از دست هکرها در امان نماند و لیک شد. همین امر باعث شد راک استار تریلر را یک روز زودتر از تاریخ مقرر انتشار دهد.

این تریلر معرفی GTA VI حدود 91 ثانیه بود و جزئیات فراوانی از بازی و شخصیت اول را آشکار می‌کرد.

GTA VI در وایس سیتی (VICE City) جریان دارد

GTA 6 در وایس سیتی جریان دارد

بر اساس اطلاعات منتشر شده GTA VI در ایالت لئونیدا جریان خواهد داشت، که علاوه بر شهر شناخته‌شده‌ی وایس سیتی مناطق دیگری را نیز در بر می‌گیرد. استودیوی راک‌استار گیمز در مقاله‌ای خبری که اندکی پس از انتشار تریلر بازی منتشر شد، ایالت لئونیدا را به عنوان بزرگ‌ترین و فراگیرترین نقشه سری بازی Grand Theft Auto تا به امروز توصیف کرده است. اگرچه در تریلر اولیه شاهد نماهایی قابل توجه از وایس سیتی هستیم، اما هنوز مشخص نیست که آیا مناطق دیگر در زمان عرضه بازی در دسترس خواهند بود یا خیر.

بر اساس گزارش بلومبرگ (Bloomberg) که در سال 2022 منتشر شد، نقشه اولیه‌ی GTA VI بسیار وسیع‌تر بوده و مناطقی الهام‌گرفته از آمریکای شمالی و جنوبی را در بر می‌گرفته است. ظاهراً در طول توسعه، راک‌استار تمرکز خود را بر شهر وایس سیتی و مناطق اطراف آن معطوف کرده و وسعت نقشه را کاهش داده است. باتلاق‌ها و پل‌هایی که در تریلر مشاهده می‌شوند، به احتمال زیاد بر اساس جزیره‌‌‌ای در جنوب ایالت فلوریدا طراحی شده‌اند.

هرچند محدود شدن نقشه در زمان عرضه ممکن است در ابتدا ناامیدکننده به نظر برسد، اما لازم است به دیگر جنبه‌های گزارش مذکور توجه کنیم. نکته‌ی قابل تأمل این است که به نظر می‌رسد نقشه GTA VI پس از عرضه، ثابت و بدون تغییر باقی نخواهد ماند. بر اساس این گزارش، راک‌استار گیمز قصد دارد نقشه بازی را با افزودن شهرها و مکان‌های داخلی جدید به‌صورت دوره‌ای به‌روزرسانی کند. هدف اصلی از این کار، به توسعه‌دهندگان زمان و آزادی عمل بیشتری برای ساخت بازی می‌دهد و موجب کاهش حجم کار اضافه در طول ساخت GTA VI می‌شود. طبق گزارش بلومبرگ، مأموریت‌های جدید و مناطق جدید به طور مرتب به نقشه اضافه خواهند شد.

داستان بازی جی‌تی‌ای 6 و شخصیت‌های قابل بازی

شخصیت‌های لوسیا و جیسون از GTA VI

در تریلر منتشر شده با یکی از شخصیت‌های اصلی بازی به نام لوسیا (Lucia) آشنا می‌شویم. بر اساس گیم‌پلی لو رفته‌ای که در زمستان 1401 به صورت آنلاین منتشر شد، به نظر می‌رسد GTA VI دارای دو شخصیت قابل بازی باشد. صحنه‌هایی از تریلر که لوسیا و همکارش (که در حال حاضر نام او مشخص نشده است) را در حال انجام سرقت نشان می‌دهد، این موضوع را تأیید می‌کند.

از نظر داستانی، به نظر می‌رسد GTA VI داستان زوجی را روایت می‌کند که قصد انجام یک سرقت بزرگ را دارند. علاوه بر این، می‌دانیم که وقایع بازی در شهر وایس‌سیتی و مناطق اطراف آن جریان خواهد داشت و لوسیا در برهه‌ای از زمان زندانی بوده است.

برای تایید نهایی قابلیت کنترل لوسیا و همکارش توسط بازیکنان، نیاز به اطلاعات بیشتری از سوی راک‌استار گیمز است. با این حال، در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد لوسیا نسبت به فرد ناشناس حاضر در تریلر در دست نداریم. با توجه به حضور هر دوی آن‌ها در عنوان اصلی بازی، به احتمال زیاد GTA VI دارای دو شخصیت قابل بازی خواهد بود.

گیم‌پلی GTA VI

گیم‌پلی GTA VI

از آنجایی که استودیوی راک‌استار گیمز هنوز تریلر رسمی از گیم‌پلی بازی GTA VI منتشر نکرده است، قضاوت قطعی در خصوص نحوه‌ی بازی و نوآوری‌های آن نسبت به GTA V دشوار است.

با این حال، بر اساس ویدیوهای اولیه‌ی توسعه‌ی بازی که به صورت غیر رسمی منتشر شده است، می‌توان دریافت که راک‌استار گیمز در حال بررسی و آزمایش برخی از مکانیزم‌های جدید گیم‌پلی است. به عنوان مثال، به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از حرکات مخفی‌کاری جدید در حال معرفی است. در این ویدیوها، صحنه‌هایی از خزیدن و حتی حمل اجساد توسط شخصیت‌ها دیده می‌شود.

علاوه بر این، چرخ انتخاب سلاح که در بازی GTA V بازطراحی شده بود به شکلی به این نسخه باز خواهد گشت. همچنین، بر اساس ویدیوهای لو رفته، به نظر می‌رسد راک‌استار گیمز در حال معرفی آیتم‌های جدید تقویت سلامتی مانند مسکن‌ها است. ضمنا سیستم تعقیب و گریز با پنج ستاره همچنان وجود خواهد داشت و هوش مصنوعی پلیس شهر وایس سیتی برای ردیابی جیسون و لوسیا پس از قرار گرفتن در لیست تحت تعقیب، بهبود یافته است.

زمان انتشار بازی GTA VI

استودیوی راک‌استار گیمز، سال 2025 را به عنوان پنجره‌ی احتمالی انتشار بازی GTA VI تایید کرده است. در تریلر معرفی بازی، عبارت “تاریخ انتشار مشخص خواهد شد 2025” ذکر شده است و اطلاعات تکمیلی در این خصوص ارائه نشده است.

پیش از انتشار تریلر رسمی، تحلیلگران و علاقه‌مندان به بازی در فضای مجازی، حدس‌هایی راجع به تاریخ انتشار مطرح می‌کردند. شایعات متعدد حاکی از انتشار بازی در سال 2025 بوده است.

نکته‌ی قابل توجه، اظهارات شرکت تِیک-تو (Take-Two)، مالک راک‌استار گیمز است. این شرکت با اشاره به «سال مالی 2025» و دستیابی به «سطح بی‌سابقه‌ای از عملکرد عملیاتی» به طور تلویحی به انتشار GTA VI در این بازه زمانی اشاره می‌کند. مدیرعامل تیک-تو، استراوس زلنیک، ضمن ابراز اطمینان از شرایط مناسب برای کسب و کار، دستیابی به این موفقیت را با انتشار بازی GTA VI مرتبط می‌داند.

با این حال، گزارش جدیدی از وبسایت کوتاکو (Kotaku) حاکی از نگرانی راک‌استار گیمز در خصوص تاخیر در روند ساخت بازی و احتمال عدم انتشار آن در سال 2025 است. اجبار به بازگشت کارمندان به دورکاری تمام‌وقت در پنج روز هفته، از جمله مواردی است که موجب نگرانی برخی از توسعه‌دهندگان بازی و تاثیر احتمالی آن بر روند ساخت دنباله شده است. با توجه به شرایط موجود، به نظر می‌رسد انتشار بازی در پاییز 2025 نسبت به بهار 2025 محتمل‌تر باشد. برای اطلاع از تاریخ رسمی انتشار، نیاز به اخبار تکمیلی از سوی راک‌استار گیمز است.

بر اساس بیانیه رسمی شرکت تِیک-تو انتشار بازی GTA VI برای کنسول‌های PS5 و Xbox Series X/S در سال 2025 تایید شده است. این بیانیه به صراحت عنوان می‌کند: “GTA 6 در سال 2025 برای سیستم‌های سرگرمی کامپیوتری پلی‌استیشن 5 و سیستم‌های بازی و سرگرمی ایکس‌باکس سری ایکس/اس عرضه خواهد شد.”

آیا GTA VI برای PS4 و Xbox One هم منتشر می‌شود؟

GTA 6 برای کنسول‌های نسل قبل

بر اساس بیانیه رسمی منتشر شده، GTA VI در حال حاضر تنها برای کنسول‌های PS5 و Xbox Series X/S برنامه‌ریزی شده است و در زمان انتشار در سال 2025 برای کنسول‌های PS4 و Xbox One عرضه نخواهد شد. به عبارت دیگر، این بازی به طور انحصاری برای نسل فعلی کنسول‌ها منتشر خواهد شد.

چرا هیچ خبری از نسخه PC بازی GTA 6 نیست؟

در حال حاضر، هیچ اشاره‌ای به انتشار نسخه PC بازی GTA VI نشده است. این موضوع می‌تواند حاکی از تکرار الگوی برخی عناوین قبلی سری GTA باشد که ابتدا برای کنسول‌ها منتشر شده و با تاخیر زمانی، نسخه PC آن‌ها عرضه شده است.

انتظار برای انتشار سریع نسخه PC نیز چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. بر اساس اظهارات یک توسعه‌دهنده سابق، به احتمال زیاد انتشار نسخه PC بازی GTA VI با تاخیر مواجه خواهد شد؛ چرا که استودیوی راک‌استار گیمز با اولویت قرار دادن کنسول PS5، بر «فروش بیشتر» تمرکز خواهد کرد. این گفته توسط یک توسعه‌دهنده سابق دیگر نیز تایید شده است که به احتمال زیاد، انتشار نسخه PC بازی GTA VI «مدت زمان زیادی» به طول خواهد انجامید.

آیا انتشار GTA 6 تاخیر خواهد خورد؟

پس از انتشار گسترده اطلاعات مربوط به بازی GTA VI، نگرانی‌هایی در خصوص تاثیر این اتفاق بر روند توسعه‌ی این عنوان جدید از سری Grand Theft Auto به وجود آمد.

استودیوی راک‌استار گیمز از آن زمان تاکنون در بیانیه‌ای رسمی تایید کرده است که این حمله‌ی سایبری بر روند ساخت GTA VI یا امنیت بازی‌های آنلاین GTA V و GTA Online تاثیری نخواهد گذاشت.

بخش‌هایی از این بیانیه به شرح زیر است:

«در حال حاضر، پیش‌بینی نمی‌شود که اختلالاتی در سرویس‌های آنلاین بازی‌های ما یا تاثیر بلندمدتی بر توسعه‌ی پروژه‌های در حال انجام ما ایجاد شود.»

«کار بر روی بازی بعدی Grand Theft Auto طبق برنامه‌ی پیشین ادامه خواهد داشت و ما همچنان متعهد هستیم تا تجربه‌ای فراتر از انتظارات شما بازیکنان را ارائه دهیم.»

با وجود چالش‌های فراوان و همچنین انتشار برخی اطلاعات مربوط به بازی به صورت غیرمجاز، به نظر می‌رسد که استودیوی راک‌استار گیمز همچنان با قدرت بر روی توسعه GTA VI متمرکز است. گیمرها امیدوارند که این بازی بتواند انتظارات بالای آن‌ها را برآورده کند و تجربه‌ای فراتر از انتظار را در دنیای بازی‌های ویدیویی ارائه دهد. با این حال، باید منتظر ماند و دید که آیا این بازی در سال 2025 واقعاً منتشر خواهد شد یا خیر؛ اما شور و اشتیاق بسیاری از طرفداران برای تجربه نسخه جدید این مجموعه محبوب همچنان پابرجاست.

💙 ما را در گوگل نیوز دنبال کنید

یک نظر در “هر چیزی که تا الان از GTA 6 می‌دانیم

  1. حامد گفت:

    دلیجان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.